Graduates

View Image

Belle Du Jour

Champion Australian 2YO Filly, 1997; Dual Group 1 winner
1997 b. by Dehere ex Delightful Belle, by Balmerino
Raised and sold by Arrowfield, 1999 Magic Millions Gold Coast Sale, $200,000 to Wendy Searle
9 wins-4 at 2-to 1300m, €17,465, A$2,997,830, 368,000Dhs, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Emirates Classic S., Gr.2, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, AJC Kindergarten S., Gr.3, VRC Gilgai S., Gr.3, 2d AJC Expressway S., Gr.2, Cork Ballyogan S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S. (R), L, 3d STC Coolmore Classic, Gr.1, AJC Light Fingers S., Gr.2, VRC Emirates Classic S., Gr.2, STC Queen of the Turf S., Gr.2, Theo Marks H., Gr.2, MRC Kevin Heffernan S., L, 4th Nad al Sheba Dubai Golden Shaheen S., Gr.1.
View Image

Fashions Afield

Champion Australian 2YO Filly, 2005; multiple Group 1 winner
2005 b. by Redoute's Choice ex Attire (USA), by Wild Again (USA)
Bred by the Arrowleave Joint Venture; raised and sold by Arrowfield Stud, 2004 Magic Millions Gold Coast Sale, $230,000 to Vinery Australia
6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy (R), L, 3d STC Premiere S., Gr.2.
View Image

Forensics

2007 b by Flying Spur ex Prove It, by Dehere (USA)
Raised and sold by Arrowfield Stud, 2006 Inglis Australian Easter Sale, $900,000 to Woodlands Stud
7 wins-3 at 2-from 1100m to 1600m, A$3,525,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, STC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Golden Rose S., Gr.2, AJC Kindergarten S., Gr.3, 2d STC Theo Marks S., Gr.2, Canterbury S., Gr.2.
View Image

Makybe Diva (GB)

Australian Horse of the Year - twice; 3-time Melbourne Cup winner
1999 b. by Desert King (IRE) ex Tugela (USA), by Riverman (USA)
Raised at Arrowfield Stud from March 2000 to June 2001
15 wins from 1400m to 3200m, A$14,526,685, MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Melbourne Cup, Gr.1-3 times, Australian Cup, Gr.1, 2000m-in track record time, STC BMW S., Gr.1, AJC Sydney Cup, Gr.1, VRC Queen Elizabeth S., Gr.2, Turnbull S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, Werribee Cup, L, 2d MRC Caulfield Cup, Gr.1, St George S., Gr.2, MVRC John F Feehan S., Gr.2-twice, 3d STC BMW S., Gr.1, Ranvet Rawson S., Gr.1, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, 4th MRC Caulfield Cup, Gr.1.
View Image

Mentality

Co-Champion ANZ 3YO, 2007; Co-Champion ANZ 2YO colt, 2006; multiple Group 1 winner
2003 ch by Flying Spur ex Synaesthesia (USA), by Quiet American (USA)
Bred by Arrowfield Pastoral Pty Ltd, Belford Productions Raised and sold by Arrowfield, 2005 Inglis Australian Easter Sale, $100,000 to John Hawkes
8 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m, A$2,142,695, AJC Champagne S., Gr.1, Royal Randwick Guineas, Gr.1, George Main S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Premiere S., Gr.2, Canterbury S., Gr.2, AJC TL Baillieu H., L, STC Run to the Rose H., L, 2d AJC Doncaster H., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Villiers S., Gr.2, ATC Ajax S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, 3d AJC Chipping Norton S., Gr.1, STC Ajax S., Gr.2, Golden Rose S., Gr.3, AJC Breeders' P., L.
View Image

Miss Finland

Champion Australian 2YO, 2006; Australian 3YO Filly, 2007; 5-time Group 1 winner
2003 b. by Redoute's Choice ex Forest Pearl (USA), by Woodman (USA)
Bred by Gainsborough Stud Australia Pty Ltd, Arrowfield Group Pty Ltd; raised and sold by Arrowfield, 2005 Inglis Australian Easter Sale, $450,000 to Badgers Bloodstock
11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1.
View Image

Weekend Hussler

7-time Group 1 winner, Australian Horse of the Year 2008; Champion 3YO Colt 2008; World's Hightest Rated 3YO Turf Sprinter 2008
2004 b. by Hussonet (USA) ex Weekend Beauty, by Helissio (FR)
Bred by Jungle Pocket Pty Ltd, Arrowfield Group Pty Ltd; raised and sold by Arrowfield Stud, 2006 Inglis Melbourne Premier Sale, $80,000 to McDonald Racing.
12 wins from 1100m to 1800m, A$3,088,400, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, AJC Royal Randwick Guineas, Gr.1, VRC Coolmore Stud S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Underwood S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, VRC Makybe Diva S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, 2d MRC JJ Liston S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1.
View Image Belle Du Jour
View Image Fashions Afield
View Image Forensics
View Image Makybe Diva (GB)
View Image Mentality
View Image Miss Finland
View Image Weekend Hussler
View Image

Alverta

Joint Champion Older Female Sprinter in Great Britain, 2010; Group 1 winner
2003 ch by Flying Spur ex Grilse, by Rahy
Bred by Arrowfield Group, Gainsborough Stud Australia
Passed in at the 2005 Inglis Australian Easter Sale
Raced by Arrowfield Pastoral Pty Ltd, Planette Thoroughbred Trading Pty Ltd, Belford Productions Pty Ltd
Trained by Paul Messara
8 wins from 1200m to 1600m, $1,118,269, STC Coolmore Classic, Gr.1, AJC Breeders Classic, Gr.2, BRC Just Now H., L, QTC Brisbane H., L, Hawkesbury Guineas, L, 2d Hawkesbury Gold Cup, Gr.3, 3d Newmarket July Cup, Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Villiers H., Gr.2, 4th ATC TJ Smith S., Gr.1.
View Image

Baryshnikov

Group 1 winner
Grey by Kenmare (FR) ex Lady Giselle (FR), by Nureyev (USA)
Bred and raced by Arrowfield
4 wins at 1400m, 1600m, $491,210, Australian Guineas, Gr.1, VATC JJ Liston S., Gr.2, Sandown Guineas, Gr.2, 2d MVRC Alister Clark S., Gr.2, AJC Chantal H., 3d VATC Underwood S., Gr.1, Autumn Classic, Gr.2, Autumn S., Gr.3. Sire.
View Image

Catbird

Group 1 winner and successful sire
1996 b. by Danehill (USA) ex Fitting, by Marscay
5 wins at 2 at 1200m, $1,755,670, STC Golden Slipper S., Gr.1, ACT RC Black Opal S., Gr.3. Sire of 25 SW including Group 1 winners CATS FUN, GREEN BIRDIE and CHARTREUX.
View Image

Centro (NZ)

Group 1 winner
1987 b. by Century ex Ease and Comfort, by Vain
4 wins-3 at 2-at 1200m, 1600m, $720,430, VATC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Fernhill H., Gr.3, 2d Victoria Derby, Gr.1, Cranbourne Cup, L, 3d Australian Guineas, Gr.1, STC Rosehill Guineas, Gr.1, MVRC Herald Vase S., Gr.3, VATC Coongy H., Gr.3, 4th STC International S., Gr.1. Sire.
View Image

Charming City

Multiple Hong Kong Group 1 winner
1996 by Chief's Crown (USA) ex Quarantieme, by Bletchingly
10 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, $3,978,858, Hong Kong Classic Mile, HK-1, HKJC Bauhinia Sprint Trophy, HK-1, Chairman's Sprint Prize, HK-1, Sha Tin Vase, HK-2, 2d HKJC Juvenile Sprint Trophy, HK-3, Queen's Silver Jubilee Cup, HK-3, 3d HKJC Centenary Sprint Cup, HK-1, Centenary Cup, HK-2, 4th HKJC Champions Mile, HK-1, Bauhinia Sprint Trophy, HK-1
View Image

Danewin

5-time Group 1 winner; successful sire
1991 b. by Danehill (USA) ex Cotehele House (GB), by My Swanee
13 wins-3 at 2-from 1200m to 2000m, $2,031,636, STC Rosehill Guineas, Gr.1, 2000m-in track record time, BATC Doomben Cup, Gr.1, AJC Spring Champion S., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, VATC Caulfield S., Gr.1, AJC Hobartville S., Gr.2, Royal Sovereign S., Gr.3, STC Frederick Clissold H., Gr.3, GCTC AD Hollindale Cup, Gr.3, AJC Dulcify H., L, Fernhill H., L, 2d Victoria Derby, Gr.1, Australian Derby, Gr.1, AJC Epsom H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, George Main S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.2, 3d STC Canterbury Guineas, Gr.1, Theo Marks H., Gr.2. Sire of 28 SW including Group 1 winners THESEO, COUNTY TYRONE, TOULOUSE LAUTREC, VITESSE DANE and ELEGANT FASHION.
View Image

Daney Boy

Group 1 winner
1992 b. by Danehill (USA) ex Eloquent Edition (NZ), by Sovereign Edition (GB)
4 wins-2 at 2-to 1400m, $178,150, WATC Karrakatta P., Gr.1, 2d WATC Strickland S., Gr.3, Challenge S., L, 3d STC Pago Pago S., Gr.2.
View Image

Danzero

Group 1 winner; Champion sire of 40 SW including Group 1 winners DANCE HERO, NICONERO, FAIRWAY, DANGLISSA, JYMCAREW, DANNI MARTINE and HAPPY ZERO.
1991 b. by Danehill (USA) ex Confidentially, by Kaoru Star
Bred and sold by Arrowfield
4 wins-3 at 2-to 1200m, $1,350,900, STC Golden Slipper S., Gr.1, VATC Blue Diamond Prelude, Gr.3, VRC Maribyrnong Trial S., L, VATC HDF McNeil S., L, 2d AJC Sires' Produce S., Gr.1, 3d STC Todman Slipper Trial S., Gr.2, MVRC CS Hayes S., Gr.3.
View Image

Dr. Grace

Multiple Group 1 winner; sire
1986 B by Sir Tristram (IRE) ex English Wonder, by Twig Moss (FR)
12 wins-2 at 2-from 1200m to 2400m, $2,759,803, STC BMW S., Gr.1, AJC Derby, Gr.1, AJC Chipping Norton S., Gr.1, VATC Underwood S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, VATC JJ Liston S., Gr.2, STC NE Manion Cup, Gr.3-twice, 2d AJC Challenge S., Gr.2, VRC Dalgety H., Gr.2, Moonee Valley S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, VATC St George S., Gr.2, GCTC Prime Minister's Cup, Gr.2, STC Missile S., Gr.3, Premiere S., Gr.3, 3d Victoria Derby, Gr.1, AJC Chipping Norton S., Gr.1, QTC Castlemaine S.H., Gr.1, STC Ranvet S., Gr.1, VRC Blamey S., Gr.2, QTC PJ O'Shea S., Gr.2, 4th AJC George Main S., Gr.1, VRC Australian Cup, Gr.1, STC Ranvet S., Gr.1, Segenhoe S., Gr.1, VATC Caulfield S., Gr.1. Sire of 11 SW including Group 1 winners REFERRAL, OVER and CRAWL.
View Image

Easy Rocking

1996 b. by Barathea (IRE) ex Twiglet, by Twig Moss (FR)
5 wins-1 at 2-to 1200m, $887,135, VRC Salinger S., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, STC Canterbury S., Gr.2, AJC Kindergarten S., Gr.3, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.3, 2d BTC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, AJC San Domenico S., Gr.2, Up and Coming S., Gr.2, Royal Sovereign S., Gr.2, VATC Caulfield Sprint H., Gr.2, AJC TJ Smith S., Gr.3, 3d VRC Lightning S., Gr.1, AJC Stan Fox S., Gr.2. Sire of 8 SW.
View Image

Flotilla

Multiple Group 1 winner
1984 b. by Dalmacia ex Gretel, by King of Babylon
11 wins-5 at 2-from 1100m to 2050m, $1,115,710, VRC Australian Guineas, Gr.1, AJC Chipping Norton S., Gr.1, QTC Sires' Produce S., Gr.1, Castlemaine S.H., Gr.1, AJC Warwick S., Gr.2, MVRC Alister Clark S., Gr.2, 2d AJC Champagne S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, MVRC John F Feehan S., Gr.2, 3d VRC Craiglee S., Gr.2, STC Frederick Clissold H., Gr.3, GCTC Rothmans Classic H., L. Sire.
View Image

Flying Spur

CHAMPION SIRE OF 88 STAKESWINNERS - AND COUNTING
1992 Bay by Danehill (USA) ex Rolls (USA), by Mr. Prospector (USA)

-->
View Image

Gatherneaux

Group 1 winner
1988 b. by Twig Moss (FR) ex Royal Deal, by Sir Tristram (IRE)
5 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, $258,950, Australasian Oaks, Gr.1, SAJC Auraria S., Gr.3, MVRC WH Stocks S., L.
View Image

Hareeba

Dual Group 1 winner
1990 b. by Al Hareb (USA) ex Headford Lass (GB), by Red Alert (IRE)
10 wins to 1400m, $889,900, VRC Salinger S., Gr.1, MVRC Australia S., Gr.1, QTC Cup, Gr.2, MVRC Stanley Wootton S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.3, Rupert Steele S., Gr.3, 2d VRC Newmarket H., Gr.1, MVRC Australia S., Gr.1, VRC Linlithgow S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1.
View Image

Inspiration

Dual Group 1 winner
2003 ch by Flying Spur ex La Bamba, by Last Tycoon (IRE)
Bred by Arrowfield Pastoral Pty Ltd, D K L Raphael, J M Raphael
Raised and sold by Arrowfield Stud 2005 Inglis Australian Easter Sale, $420,000 to Gary Moore Racing
9 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m, HK$15,475,650, Cathay Pacific Hong Kong Sprint, Gr.1, HKJC Centenary Sprint Cup, HK-1, Premier Bowl H., HK-3.
View Image

Juanmo

Dual Group 1 winner
1998 by Flying Spur ex Let's Shuffle, by Marauding (NZ)
3 wins at 2 from 1200m to 1600m, $520,850, QTC Sires' Produce S., Gr.1, TJ Smith Classic, Gr.1, 2d GCTC Ken Russell Memorial Classic, L.
View Image

Kenbelle

Group 1 winner
1992 b by Kenmare (FR) ex Gilt Kingdom, by Tattenham
3 wins from 1500m to 2400m, $539,440, AJC Australian Oaks, Gr.1, STC Queen of the Turf S., Gr.2, 2d STC Ansett Australia S., Gr.1, Murrumbidgee TC Wagga Gold Cup, L, 3d AJC Emancipation S., Gr.3, 4th STC Hill S., Gr.2, AJC Craven P., Gr.3. Dam of SW BOBAN.
View Image

Kenvain

Group 1 winner
1990 gr/r. by Kenmare (FR) ex Dancelot, by Vain
6 wins-2 at 2-to 1200m, $322,710, VATC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Stanley Wootton S., Gr.2, SAJC RN Irwin S., Gr.3, Balcrest S., L, 2d VRC Criterion H., L, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Lightning S., Gr.1, Hilton on the Park Sprint H., L. Sire of 14 SW.
View Image

Magic of Sydney

Group 1 winner
1993 b. by Danehill (USA) ex Eloquent Edition (NZ), by Sovereign Edition (IRE)
4 wins-1 at 2-from 1200m to 2000m, $468,675, AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.2, NSW Tatt's RC Ming Dynasty H., L, 2d STC Todman Slipper Trial S., Gr.2, Pago Pago S., Gr.2, AJC Craven P., Gr.3, 4th STC Missile S., Gr.3. Sire.
View Image

Mahaya

Group 1 winner
1989 ch. by Sir Tristram (IRE) ex Concia, by First Consul (USA)
5 wins-1 at 2-from 1350m to 2400m, $599,340, AJC Oaks, Gr.1, AJC Craven P., L, Geelong RC Oaks Trial S., L, 2d VRC Oaks, Gr.1, 3d STC Ranvet S., Gr.1, Tea Rose S., Gr.2, 4th STC BMW S., Gr.1.
View Image

Master of Design

Group 1 winner
2005 b. by Redoute's Choice ex Urge to Merge, by Last Tycoon (IRE)
7 wins to 1300m, $938,209, to 2011-12, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3. To stud in 2012.
View Image

Miracles of Life

2010 by Not A Single Doubt ex Dazzling Gazelle, by More Than Ready (USA)
4 wins at 2 to 1200m, $730,100, in 2012-13, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Blue Diamond Preview (f), L.
View Image

Nothin' Leica Dane

Group 1 winner
1992 by Danehill (USA) ex Leica Pretender (NZ), by Sir Tristram (IRE)
6 wins from 1400m to 2500m, $1,763,565, Victoria Derby, Gr.1, AJC Spring Champion S., Gr.1, Hobartville S., Gr.2, Dulcify H., L, VATC Norman Robinson S., L, 2d VRC Melbourne Cup, Gr.1, AJC Metropolitan H., Gr.1, Sydney Cup, Gr.1, STC Hill S., Gr.2, Longchamp Prix Foy, Gr.3, 3d STC Rosehill Guineas, Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., L, 4th Australian Derby, Gr.1. Sire of 8 SW including HOT DANISH and CINQUE CENTO.
View Image

Only A Lady

Group 1 winner
1994 b. by Sir Tristram (IRE) ex London Lights, by Bletchingly
3 wins from 1400m to 2050m, $435,180, AJC Flight S., Gr.1, BTC Labour Day Cup, L, 2d VRC Oaks, Gr.1, STC Triscay S., L, 4th STC Ansett Australia S., Gr.1.
View Image

Pharaoh (NZ)

Multiple Group 1 winner
1987 br by Sackford (USA) ex Chateau Leica, by Century
11 wins from 1000m to 2000m, $1,998,680, AJC Doncaster H., Gr.1-twice, Chipping Norton S., Gr.1, Apollo S., Gr.2, Liverpool City Cup, Gr.3, NSW Tatt's RC Tattersall's Club Cup, L-twice, 2d AJC Villiers S., Gr.2, STC Royal Parma S., L., 3d QTC Stradbroke H., Gr.1, VRC Nissan S.H., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, AJC Villiers S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, QTC Sir Byrne Hart S., Gr.2, 4th AJC Queen Elizabeth Randwick S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1.
View Image

Primacy

Multiple Group 1 winner
1989 ch by Prego (IRE) ex Great Interest, by Just Great (GB)
9 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, $1,155,750, VRC Newmarket H., Gr.1, Nissan S.H., Gr.1, VATC CF Orr S., Gr.1, Futurity S., Gr.1, VRC Mollison H., L, SAJC Da Costa P., L, 2d MVRC Manikato S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, 3d VRC Gadsden S., Gr.1, MVRC Australia S., Gr.1, STC George Ryder S., Gr.1, VATC Vic Health Cup, Gr.1, MVRC John F Feehan S., Gr.2.
View Image

Rarotonga Treaty

Group 1 winner
1994 ch by Geiger Counter (USA) ex Paris Interlude (NZ), by Sagace (FR)
7 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, $154,642, Greyville Premier's Champion S., Gr.1, Scottsville Kwazulu-Natal H., L, 2d Greyville South African Guineas, Gr.1, Turffontein South African Nursery P., Gr.1.
View Image

Reaan

Group 1 winner
2005 b. by Hussonet (USA) ex Ribe, by Danehill (USA)
3 wins at 2 to 1200m, $750,450, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Blue Diamond Preview (c&g), L, 2d VRC Maribyrnong P., Gr.3. Sire.
View Image

Royal Purler

Group 1 winner
1999 b. by Hector Protector (USA) ex Purling, by Tolomeo (IRE)
3 wins-2 at 2-from 1200m to 1600m, $332,910, AJC Flight S., Gr.1, 2d NSW Tatt's RC Furious S., Gr.3, AJC Gimcrack S., L.
View Image

San Luis

Group 1 winner
1998 b by Flying Spur ex Star Style Girl, by Without Fear (FR)
3 wins at 2 at 1200m, 1400m, $144,763, Manawatu Sires' Produce S., Gr.1, Taranaki 2YO Classic, Gr.3, 2d New Zealand Two Thousand Guineas, Gr.1, ARC Ellerslie Sires' Produce S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., L. Sire.
View Image

Snitzerland

2009 by Snitzel (AUS) ex Monte Rosa (AUS), by Fraar
Won VRC Lightning S., Gr 1 (1000m), ATC Challenge S., Gr 2 (1000m), VRC Danehill S., Gr 2 (1200m), ATC San Domenico S., Gr 3 (1100m), MVRC Champagne S., Gr 3 (1200m), VRC Thoroughbred Breeders S., Gr 3 (1200m), Mornington Inglis Premier 2YO S. (1200m), MRC Blue Sapphire S. (1200m), 2nd ATC Golden Slipper S., Gr 1, Galaxy H., Gr 1, Challenge S., Gr 2, VRC Dilmah Earl Grey S., L, Emirates Airline P., L, 3rd BRC Victory S., Gr 2, 4th ATC Reisling S., Gr 2
View Image

Spectatorial

Group 1 winner
1998 b. by Spectrum (IRE) ex Reign of Honour (NZ), by Military Plume (NZ)
2 wins at 2 at 1100m, 1400m, $433,050, VRC Sires' Produce S., Gr.1, Talindert S., L, 3d VATC Blue Diamond S., Gr.1, VRC L'Oreal Paris P., Gr.3. Sire.
View Image

St Jude

Multiple Group 1 winner
1987 br by Godswalk (USA) ex Out of Danger, by Atilla (GB)
10 wins-4 at 2-from 1200m to 2000m, $1,907,050, AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Canterbury Guineas, Gr.1, VATC Show Day Cup, Gr.1, BATC Robins Kitchen Cup, Gr.2, Stakes H., L, GCTC Magic Millions 2YO Colts S. (R), L, 2d STC Rosehill Guineas, Gr.1, QTC Stradbroke H., Gr.1, STC Peter Pan S., Gr.2, Gloaming S., Gr.2, Illawarra TC Brambles Classic H., Gr.3, AJC Kindergarten S., L, 3d AJC Sires' Produce S., Gr.1, STC Premiere S., Gr.3, 4th STC Golden Slipper S., Gr.1, VATC Famous Grouse Toorak H., Gr.1. Sire of 2YO Group 1 winner LITTLE JAMIE.
View Image

Sunday Joy

Group 1 winner
1999 b by Sunday Silence (USA) ex Joie Denise, by Danehill (USA)
3 wins-1 at 2-from 1200m to 2400m, $683,030, AJC Australian Oaks, Gr.1, MVRC WH Stocks S., Gr.3, BTC Tommy Smith Slipper S., L, 3d STC Rosehill Guineas, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, 4th GCTC Magic Millions 2YO Classic S. (R), L. Dam of multiple Group 1 winner MORE JOYOUS
View Image

Suntagonal

Group 1 winner
1999 b. by Octagonal (NZ) ex Urge to Merge, by Last Tycoon (IRE)
5 wins-3 at 2-to 1400m, Greyville Premier's Champion S., Gr.1, Turffontein Protea S., Gr.2, 2d Scottsville Gold Medallion S., Gr.1, 4th Turffontein South African Nursery P., Gr.1.
View Image

Sweet Idea

2010 by Snitzel (AUS) ex Flidais, by Timber Country
2 wins at 2 at 1000m, 1100m, $847,200, in 2012-13, ATC Silver Slipper S., Gr.2, 2d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic (R), L, 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1
View Image

Toledo

Group 1 winner
1993 b. by At Talaq (USA) ex Tenriffe (USA), by Riverman (USA)
8 wins-1 at 2-to 1400m, $2,189,421, VRC Newmarket H., Gr.1, QTC Stradbroke H., Gr.1, MVRC Australia S., Gr.1, VRC Emirates Classic S., Gr.2, SAJC DC McKay S., Gr.3, VATC Schillaci S., Gr.3-twice, 2d VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, Salinger S., Gr.1, Emirates Classic S., Gr.2-twice, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d BTC Carlton Cup, Gr.2, STC Gloaming S., Gr.2, Singapore Airlines Krisflyer Sprint S., Sgp-1, VRC Debonair S., L, VATC Kevin Heffernan S., L, 4th VRC Newmarket H., Gr.1, AJC Galaxy H., Gr.1.
View Image

Wandjina

2011 Bay by Snitzel ex La Bamba, by Last Tycoon
View Image

Zabeel

Group 1 winner; Champion Sire
1986 b. by Sir Tristram (IRE) ex Lady Giselle (FR), by Nureyev (USA)
7 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m, $1,138,400, Australian Guineas, Gr.1, VRC Craiglee S., Gr.2, Moonee Valley S., Gr.2, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Debonair S., L, 2d VATC Autumn Classic, Gr.3, 3d STC Rosehill Guineas, Gr.1, VATC Underwood S., Gr.1, STC Canterbury S., Gr.2, 4th VATC Caulfield Guineas, Gr.1. Champion sire of 143 SW, including 42 Group 1 winners.
View Image Alverta
View Image Baryshnikov
View Image Catbird
View Image Centro (NZ)
View Image Charming City
View Image Danewin
View Image Daney Boy
View Image Danzero
View Image Dr. Grace
View Image Easy Rocking
View Image Flotilla
View Image Flying Spur
View Image Gatherneaux
View Image Hareeba
View Image Inspiration
View Image Juanmo
View Image Kenbelle
View Image Kenvain
View Image Magic of Sydney
View Image Mahaya
View Image Master of Design
View Image Miracles of Life
View Image Nothin' Leica Dane
View Image Only A Lady
View Image Pharaoh (NZ)
View Image Primacy
View Image Rarotonga Treaty
View Image Reaan
View Image Royal Purler
View Image San Luis
View Image Snitzerland
View Image Spectatorial
View Image St Jude
View Image Sunday Joy
View Image Suntagonal
View Image Sweet Idea
View Image Toledo
View Image Wandjina
View Image Zabeel
View Image

Blur

1999 by Flying Spur (AUS) ex Balcanny, by Canny Lad (AUS)
6 wins-2 at 2-to 1400m, $515,440, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, SAJC Smoke-Free SA S., Gr.3, 2d VRC Rory's Jester S., Gr.3, SAJC Jansz S., Gr.3, MRC Christmas S., L., 3d SAJC Manihi Classic, L, VATC Merson Cooper S., L, 4th QTC TJ Smith Classic, Gr.1, GCTC Magic Millions 3YO Trophy (R), L.
View Image

Colorado Claire

2008 by Hussonet (USA) ex Lunaspur (AUS), by Flying Spur (AUS)
5 wins to 1500m, $294,550, in 2011-12, ATC Phar Lap S., Gr.2, 3d ATC Triscay S., L, Scone RC Inglis 3YO Guineas, 4th ATC Golden Pendant, Gr.3.
View Image

Dances on Waves

2005 by Anabaa (USA) ex Ancient Lights (AUS), by Canny Lad (AUS)
5 wins from 1200m to 1600m, $233,950, AJC Villiers S., Gr.2.
View Image

El Daana

2004 by Redoute's Choice (AUS) ex Sunday Valentine (AUS), by Sunday Silence
2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, $365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Quezette S., L.
View Image

Flying Snitzel

2009 by Snitzel (AUS) ex Hula Flight (NZ), by Hula Town (NZ)
3 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, $334,050, to 2012-13, VRC AV Kewney S., Gr.2, ATC Schweppervescence H., Gr.3, 3d ATC Magic Night S., Gr.2, 4th ATC Champagne S., Gr.1, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2.
View Image

Goon Serpent

2006 by Reset (AUS) ex Capri Blue (AUS), by Bluebird (USA)
4 wins from 1100m to 1600m, $172,175, SAJC Queen of the South S., Gr.2, 4th MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Manihi Classic, L.
View Image

Hot Snitzel

2008 by Snitzel (AUS) ex Flames of Paris, by Blushing Groom (FR)
6 wins-3 at 2-to 1400m, $740,250, to 2012-13, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Sebring S., Gr.3, Brian Crowley S., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, 2d BRC TJ Smith S., Gr.1, ATC Skyline S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., L, 3d BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Kindergarten S., Gr.3, 4th VRC Mss Security Sprint H., L.
View Image

Let's Rock Again

1996 by Chief's Crown ex Rock Review, by Take Your Partner (AUS)
2 wins at 2 at 1200m, $186,385, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, 2d AJC Champagne S., Gr.1, 4th AJC Sires' Produce S., Gr.1.
View Image

Musket

2003 by Redoute's Choice (AUS) ex Tugela, by Riverman
4 wins from 1200m to 1600m, $308,250, STC Shannon S., Gr.2, 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Sky High S., L, Royal Parma S., L, 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3. Sire.
View Image

Rekindled Interest

2007 by Redoute's Choice (AUS) ex Rekindled Affair (IRE), by Rainbow Quest
3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, $899,700, to 2011-12, MVRC AAMI Vase, Gr.2, Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Essendon Nissan S., L.
View Image

Shaaheq

2007 by Redoute's Choice (AUS) ex Damaschino (AUS), by Last Tycoon (IRE)
Winner at 2 at 1200m, $386,375, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, 2d MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Ottawa S., L, MRC Merson Cooper S., L, Blue Diamond Preview (f), L, 4th MRC Quezette S., L.
View Image

Shaft

2004 by Flying Spur (AUS) ex Traceable (AUS), by Rahy
Winner at 2 at 1100m, $216,450, STC Silver Slipper S., Gr.2, 3d STC Todman Slipper Trial S., Gr.2. Sire.
View Image

Spuruson

2001 by Flying Spur (AUS) ex Tamari, by Nureyev
6 wins from 1000m to 2100m, $223,320, QTC Grand Prix S., Gr.2, 2d QTC Marco Polo H., L, Tamworth JC Gainsborough S., L, 3d QTC Cup, Gr.2.
View Image

West Point

1993 by Danehill ex Quarantieme (AUS), by Bletchingly (AUS)
2 wins at 1200m, 1400m, $196,840, AJC Stan Fox S., Gr.2, STC Light Quality H., 2d AJC Carbine Club S., L, 4th STC Canterbury Guineas, Gr.1, VRC Carbine Club S., L. Sire.
View Image Blur
View Image Colorado Claire
View Image Dances on Waves
View Image El Daana
View Image Flying Snitzel
View Image Goon Serpent
View Image Hot Snitzel
View Image Let's Rock Again
View Image Musket
View Image Rekindled Interest
View Image Shaaheq
View Image Shaft
View Image Spuruson
View Image West Point
View Image

Commands

1996 by Danehill ex Cotehele House (GB), by My Swanee (GB)
Bred by Arrowfield
View Image

Lunar Rise

2009 by Starcraft (NZ) ex Spirited Dancer (IRE), by Sadler's Wells (USA)
View Image

Mirrasalo

2006 by Redoute's Choice (AUS) ex St. Therese, by Dehere
View Image

Miss Darcey

2005 by Hussonet ex Miss Bussell (AUS), by Danzero (AUS)
View Image

Sabrage

2008 by Charge Forward (AUS) ex Galroof (NZ), by Maroof
View Image

Squamosa

2007 by Not a Single Doubt ex Class Success, by Success Express
View Image

Startsmeup

2007 by Danzero (AUS) ex Bluevien (AUS), by Bluebird
View Image Commands
View Image Lunar Rise
View Image Mirrasalo
View Image Miss Darcey
View Image Sabrage
View Image Squamosa
View Image Startsmeup
  • Aquiver
  • Assail
  • Blab
  • Bondi Iceberg
  • Bridal Hill
  • Cassis
  • Classic Cut
  • Come Hither
  • Crack A Roadie
  • De Valmont
  • Dirty
  • Ete Pins
  • Flashed
  • Flying Sparks
  • Fuji Dancer
  • Gamesman
  • Huiskes
  • Huxssen
  • Just A Kiseki
  • Keep The Faith
  • Kenconcarne
  • Latin Quarter
  • Lisson Grove
  • Lunaspur
  • Magic Heaven
  • Malibu Magic
  • Marechal
  • Members Joy
  • Miss Bussell
  • Miss Helterskelter
  • Mr. Trickster
  • Not A Single Doubt
  • Permissive
  • Provence
  • Seto Stayer
  • Skyrocket
  • Solitary Soldier
  • St Therese
  • Swish Trish
  • The Golden Dane
  • Torumba
  • Tyr
  • Urban Groove
  • Wild Heart
  • Zoometric