Panzer Division     
 

Overview

The royally-bred Panzer Division is a son of dual Group 1 winner Desert Fight and Champion sire Redoute’s Choice.

An impressive debut winner at 2YO, the talented colt showed his exceptional ability early. He resumed as a spring 3YO with the narrowest of defeats to Scissor Kick in a tight photo, beating subsequent Group 1 Caulfield Guineas winner Shooting To Win. He then took out the Group 3 Ming Dynasty Stakes at only his third start, once again defeating the same top colts.

At only his fourth career start Panzer Division was fifth in the weight-for-age ATC George Main S. 1600m G1 to Sacred Falls and Royal Descent.

That performance earned him a Timeform rating of 120 and his Autumn prospects looked bright, but injury forced an end to his career. In only seven career starts, Panzer Division defeated older Group 1 winners Boban, Lucia Valentina and Delectation, highlighting his exceptional talent.

Trainer Paul Messara says, “Panzer Division is close to the perfect thoroughbred horse on conformation and presence, he’s a stunning individual.

“He also had a huge amount of ability and we had high aspirations for him, but his career was cut short by injury in the Hobartville Stakes.”


The Power of Danehill and Mr Prospector Combined

Panzer Division is a magnificent example of the continued strength and success of the Danehill sire-line, through the dominant sire of sires Redoute’s Choice.

Dam Desert Fight was the Champion 2YO of Chile after winning her 2nd start by an astonishing 13 ½ lengths. At her fourth start she took out her first Group 1 by 7 lengths. She returned at three to take out the Chilean equivalent of the Thousand Guineas 1600m (Hipodromo Chile Clasico Mil Guineas) by 6 lengths. In a brief two-start campaign overseas as a 3YO, Desert Fight ran 4th in both the UAE One Thousand Guineas and Listed Lady’s Secret S. at Monmouth Park, USA.

Desert Fight is by Hussonet, a 7-time Champion Sire in Chile before being acquired to stand in Australia, where he sired the 7-time Group 1 winner Weekend Hussler and Blue Diamond S. G1 winner Reaan. Hussonet is building a formidable record as a broodmare sire with 10 Group 1 winners already on his resume, including this season’s dazzling 2YO Extreme Choice (Not A Single Doubt), winner of the Blue Diamond S. G1. Like Panzer Division, Champion South African filly Majmu is also by Redoute’s Choice and out of a Hussonet mare.

Desert Fight’s dam Mozinha was also a top performer, placing in two Group-3 races at three. She is a half-sister to Tigrona, dam of the Champion 2YO colt in Chile, Axel Von Gregory.

Race Record

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
211--A$17,250
3611-A$127,800
Totals:721-A$145,050
At 2 :Illawarra TC Gold Label Thoroughbreds 2YO Maiden H. (1200m)
At 3 :ATC (Randwick) Ming Dynasty H., Gr.3 (1400m beating Shooting to Win and Lady Sharapova), 2d ATC (Kensington) Up & Coming S., Gr.3 (1300m to Scissor Kick and beating Valentia), 4th ATC (Rosehill) Expressway S., Gr.2 (1200m)
 

Pedigree

REDOUTE'S CHOICE (AUS) DANEHILL (USA) DANZIG (USA) NORTHERN DANCER (CAN) NEARCTIC (CAN)
NATALMA (USA)
PAS DE NOM (USA) ADMIRALS VOYAGE (USA)
PETITIONER (GB)
RAZYANA (USA) HIS MAJESTY (USA) RIBOT (GB)
FLOWER BOWL (USA)
SPRING ADIEU (CAN) BUCKPASSER (USA)
NATALMA (USA)
SHANTHAS CHOICE (AUS) CANNY LAD (AUS) BLETCHINGLY (AUS) BISCAY (AUS)
COOGEE (GB)
JESMOND LASS (AUS) LUNCHTIME (GB)
BEAUTIFUL DREAMER (AUS)
DANCING SHOW (USA) NIJINSKY (CAN) NORTHERN DANCER (CAN)
FLAMING PAGE (CAN)
SHOW LADY (USA) SIR IVOR (USA)
BEST IN SHOW (USA)
DESERT FIGHT (CHI) HUSSONET (USA) MR. PROSPECTOR (USA) RAISE A NATIVE (USA) NATIVE DANCER (USA)
RAISE YOU (USA)
GOLD DIGGER (USA)* NASHUA (USA)
SEQUENCE (USA)
SACAHUISTA (USA) RAJA BABA (USA) BOLD RULER (USA)
MISSY BABA (USA)
NALEES FLYING FLAG (USA) HOIST THE FLAG (USA)
NALEE (USA)
MOZINHA (CHI) MOCITO FELIZ (CHI) MOCITO GUAPO (ARG) GOOD MANNERS (USA)
LA CHIFLADA (ARG)
FULL OF GO (GB) PETINGO (GB)
FULL OF FLAVOUR (GB)
RANGERINA (CHI) ZWENER (ARG) LUXEMBURGO (ARG)
DIGNISIMA (ARG)
RANGOSA (CHI) SOUEPI (GB)
SED LEX (CHI)

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1170 progeny to race, 889 winners (75.0%), earnings of over $131 million, 137 stakes winners, 106 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Equal Head of the 2014 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,094,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, Starling S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Soccer 10 H., Egoli Mile, 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1, Presidents Champions Challenge, Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, ¬ 270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC The Age H., Sportingbet H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Ladies Day Vase, Gr.3, Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Summoned S., Gr.3, WW Cockram S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood Park American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m to 2015-16, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Anthony Cullen H., Fairfield RSL Club H., 2d ATC Triscay S., Gr.3, PJ Bell S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m in 2015-16, A$598,390, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m to 2015-16, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Seasons Greetings P., Australian Turf Club H., 2d ATC George Main S., Gr.1-3 times, Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Millie Fox S., Gr.2, Surround S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC AH Beard Toparoa H., Pepsi Max H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Frank Packer P., Gr.3, Skyline S., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m in 2015-16, A$315,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Cove Hotel P., JRA H.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Schweppervescence Cup, Gr.3, Guineas Prelude, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Boronia S., L, Quezette S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m to 2016-17, NZ$378,200, A$63,750, BOP RC Tauranga S., Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Hallmark Yearlings 3YO Mile, Augusta Capital H., New Zealand Herald H., 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m to 2015-16, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC AAMI Vase, Gr.2, Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m to 2015-16, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Eddie the Eagle H., William Hill H., Schweppes H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m in 2015-16, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Corporate Interiors Australia H., Adapt Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Sky High S., L, Royal Parma S., L, 3d STC Furniture One Group H., Fairfield RSL H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 12 wins to 1400m to 2016-17, A$809,016, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Farnley S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, Beaufine S., L, Northam S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m to 2015-16, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC June S., L, Triscay S., L, SCSI H., Altona Electrics H., Tooheys New H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., VRC Chanteclair H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, Brian Beattie H., Daniel Maher H., MRC Hockingstuart P., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

STRAWBERRY BOY (08g, Strawberry Road, Bombay Duck). 9 wins from 1300m to 1600m, A$869,550, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Wayne Wilson S., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, VRC Secondbite Fresh Food Rescue H., MRC Chase Hotel H., ATC Carnes Hill Marketplace H., NSW Tatt's RC Paul Noble Mile H., 2d MRC Moonga S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, L-twice, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Kingston Town S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Festival S., L, MRC BMW H., ATC TAB Royal Randwick H., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m, A$599,345, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Manion Cup, L, City Tattersalls Club Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC GJI Data Intelligence H., Goa Get Noticed H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Breeders' P., L, Australia Day Cup, L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

DYSTOPIA (06f, Luskin Star, Vain). 7 wins to 1300m, A$642,230, VRC GH Mumm S., Gr.3, ATC Triscay S., L, Toy Show H., L, Schweppes H., AJC Numberoneclub.com.au H., ATC Union Hotel H., STC Freeway Hotel Super TAB H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L, AJC Order Your Christmas Fare H., Sharp H., ATC Chifley Financial Services H., Blackwoods Galmet H., Vinery Stud H., STC TAB Number 1 Club H., Inglis BC3 Future Stars Sale H., 3d ATC Theo Marks H., Gr.2, BRC Bright Shadow H., L, MRC Kevin Hayes S., L, STC Myer H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Sapphire S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L.

RED LORD (03g, Zabeel, Noble Bijou). 7 wins from 1400m to 2800m, A$580,765, MRC Naturalism S., Gr.3, STC Parramatta Cup, L, Premier's Cup, L, Merrylands RSL Club H., AJC Guineas Day at Randwick H., VRC Lavazza Long Black H., 2d STC Kingston Town S., Gr.3, VRC Antler Luggage H., 3d South Australian Derby, Gr.1, 4th MRC Sandown Classic, Gr.2, AJC Randwick City S., Gr.3, MRC Coongy H., Gr.3, VRC St Leger, L, MRC Heatherlie H., L, Naturalism S., L.

COUNTERATTACK (12c, Snippets, Vain). 4 wins-1 at 2-to 1350m to 2015-16, A$594,375, BRC Fred Best Classic, Gr.3, ATC Heritage S., L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, ATC TAB Place Multi 2YO H., 2d ATC Theo Marks S., Gr.2, Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Hyland Race Colours 2YO H., TAB Place Multi 2YO P., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, CFMEU West Tradies 2YO P., 4th BRC Champagne Classic, Gr.2, Sires' Produce S., Gr.2.

SCISSOR KICK (11c, Quest for Fame, Niniski). 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$534,075, ATC Up & Coming S., Gr.3, Eskimo Prince S., Gr.3, Rosebud H., L, More Than Ready 2YO H., 2d ATC Golden Rose S., Gr.1, Stan Fox S., Gr.2, 4th ATC All Aged S., Gr.1.

His sire sons include Snitzel (47), Not a Single Doubt (35), Stratum (31), Nadeem (13), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (8), Bradbury's Luck (8), God's Own (7), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Duelled, Time Thief, Mutawaajid, Musket, Elzaam, Delightful Choice, Mearas, etc.

1st Dam

DESERT FIGHT, by Hussonet. Champion 2YO Filly in Chile in 2005-06. 6 wins-3 at 2-from 1300m to 1800m in Chile, Hipodromo Chile Clasico Mil Guineas, Gr.1, Clasico Tanteo de Potrancas, Gr.1, G.P. Criadores Salvador Hess Riveros, Gr.2, Clasico Independencia, Gr.2, Clasico Jose Saavedra Baeza, Gr.3, 2d Hipodromo Chile Clasico Alberto Solari Magnasco, Gr.1, 4th Monmouth Lady's Secret S., L, UAE One Thousand Guineas, L. Sister to Gran Zulu, half-sister to KASBANA. Dam of four named foals, all raced, three winners-

KEBEDE (f. by Redoute's Choice). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, in 2015-16, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

PANZER DIVISION (c. by Redoute's Choice). Subject horse.

Tirarri (f. by Choisir). 3 wins at 1300m, 1600m, BRC Sequalo at Lyndhurst H.

Fighting Flyer (f. by Fastnet Rock). Placed at 3 in Aust.

2nd Dam

Mozinha, by Mocito Feliz. Winner at 2 in Chile, 2d Hipodromo Chile Clasico Seleccion de Potrancas, Gr.3, 3d Hipodromo Chile Clasico Juan Cavieres Mella, Gr.3, 4th Hipodromo Chile Copa Estanislao Anguita, L. Half-sister to Tigrona (dam of AXEL VON GEORGY). Dam of 10 named foals, 9 to race, 8 winners, inc:-

DESERT FIGHT (Hussonet). 6 wins. See above.

KASBANA (Romiano). 4 wins from 1200m to 1600m in Chile, Club Hipico Clasico Gregorio Amunategui Jordan, L, 2d Club Hipico Clasico Criadores Dorama, Gr.2, Clasico Eugenia, L, 3d Hipodromo Chile Clasico Juan Cavieres Mella, Gr.3, 4th Club Hipico Clasico Lisimaco Jaraquemada, L. Dam of-

Dayala. 12 wins-1 at 2-to 1300m to 2015-16 in Chile, Valparaiso Clasico José Maritano, 2d Club Hipico Premio Kiss Me Baby.

Borano. 3 wins at 1000m, 1200m in 2015-16 in Chile.

Gran Zulu (Hussonet). 7 wins from 1300m to 1900m in Chile, 2d Valparaiso Clasico Juan S Jackson, Gr.2, Clasico Municipal de Vina del Mar, Gr.2, Clasico Alfredo LS Jackson, Gr.3, Hipodromo Chile Clasico Ejercito de Chile, L.

Burn the Floor. 5 wins from 1300m to 1900m in Chile, Club Hipico Premio Bomberos de Chile.

Rodroy. 22 wins in Chile.

Tadmur. 3 wins at 1100m in Chile.

Rominha. Winner in Chile. Dam of-

Si Sabe. 9 wins to 1200m in Chile, Hipodromo Chile Premio Selección Chilena Femenina, 2d Hipodromo Chile Clasico Yumbel.

Chantiguel. 2 wins-1 at 2-at 1200m, 1300m in Chile, Hipodromo Chile Premio Umdo.

Roliz. Winner at 2 in Chile. Dam of-

Solterito Soy. 6 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m in Chile, 3d Club Hipico Premio Gritti Palace.

Alfaguara Dos Mil. 6 wins to 1200m in Chile. Dam of-

El Sergiño. Winner at 2 in Chile, Hipodromo Chile Premio Acapulco, 2d Hipodromo Chile Premio Tanteador.

Don Eugenio. 6 wins at 1100m, 1200m to 2015-16 in Chile, 2d Club Hipico Premio Nal Rashid.

3rd Dam

RANGERINA, by Zwener. Winner in Chile. Dam of 6 foals, 4 to race, all winners, inc:-

Mozinha (Mocito Feliz). Winner. See above.

Tigrona. 4 wins in Chile. Dam of-

AXEL VON GEORGY (Romiano). Champion 2YO Colt in Chile in 1998. 15 wins-4 at 2-from 1300m to 1700m in Chile, Valparaiso Copa de Plata, Gr.1, Clasico Valparaiso Sporting Club, Gr.2, Clasico El Estreno Nicanor Senoret, Gr.2, Club Hipico Clasico Alvaro Covarrubias, Gr.3, Clasico Luis Subercaseaux E, L, Valparaiso Clasico Victor Raby, L, 2d Club Hipico Clasico Alberto Vial Infante, Gr.1, Valparaiso Clasico Stud Book de Chile, Gr.2, Club Hipico Clasico Ismael Tocornal, L, 3d Gran Premio Polla de Potrillos, Gr.1, Club Hipico Clasico Nacional Ricardo Lyon, Gr.1, 4th Clasico Valparaiso Sporting Club, Gr.2.

4th Dam

RANGOSA, by Souepi. 3 wins in Chile. Sister to YUMBEL, SALTEADORA. Dam of 2 foals, both winners, inc:-

Rangoso. 11 wins in U.S.A. and Chile.

Sunday, July 31, 2016
From every angle, the 2015/16 Australian season has been spectacular for Arrowfield's powerhouse stallion roster... ... Read More

Latest News

Monday, August 08, 2016
Spring in the Hunter Valley heralds the busiest time of the year, and a wonderful opportunity to inspect Arrowfield's exceptional line-up of stallions...

Sunday, July 31, 2016
From every angle, the 2015/16 Australian season has been spectacular for Arrowfield's powerhouse stallion roster...

Wednesday, April 13, 2016
Champion Sire Redoute’s Choice and his sons Snitzel and Not A Single Doubt head the 2016 Arrowfield Roster in the wake of their outstanding racetrack and sales results this season....

Monday, March 14, 2016
Arrowfield Stud has today announced a multiple Group 1-winning sprinter-miler and two Group-winning sons of Redoute's Choice for its 2016 Stallion Roster...
News here.
Panzer-Division Panzer-Division
PanzerDivision-20140906-3968 PanzerDivision-20140906-3968
PanzerDivision-20140906-3952 PanzerDivision-20140906-3952
PanzerDivision-20140823-1122 PanzerDivision-20140823-1122
 
 

Bloodstock Manager

M +61 (0) 408 583 888
jfreyer@arrowfield.com.au

Bloodstock Sales & Nominations

M +61 (0) 421 080 021
sally@arrowfield.com.au

Bloodstock & Pedigree Analyst

M +61 (0) 408 667 876
pjenkins@arrowfield.com.au
  • Submit A Mare or Plan A Mating

Should you require a specific mating plan for your mare please complete the following form. An Arrowfield pedigree analyst will prepare the plan and be in contact with you to discuss its outcomes.

required

General Information - Please do not enter any links or the form will not be processed.
Pick Addressee:
Name:
Email:
Phone:
Fax:
Organization:
Street Address:
City / Suburb
Postcode
Country:
Comments:
Stallion(s) of interest:

Animal Kingdom
Dundeel
Maurice (JPN)
Mikki Isle (JPN)
Not A Single Doubt
Olympic Glory (IRE)
Panzer Division


Real Impact
Redoute's Choice
Scissor Kick
Shalaa
Smart Missile
Snitzel
Mares For Consideration/Analysis
Mare Name: YOB:
Mare Name: YOB:
Mare Name: YOB:
Mare Name: YOB:
Mare Name: YOB:
Comments/Additional Mares:

Please Enter Text Exactly as Shown

Leave this empty:




Panzer Division

  • Redoute's Choice
  • Desert Fight
  • Hussonet
  • AUS
  • Stallion
  • Bay
  • 2011

The royally-bred Panzer Division is a son of dual Group 1 winner Desert Fight and Champion sire Redoute’s Choice.

An impressive debut winner at 2YO, the talented colt showed his exceptional ability early. He resumed as a spring 3YO with the narrowest of defeats to Scissor Kick in a tight photo, beating subsequent Group 1 Caulfield Guineas winner Shooting To Win. He then took out the Group 3 Ming Dynasty Stakes at only his third start, once again defeating the same top colts.

At only his fourth career start Panzer Division was fifth in the weight-for-age ATC George Main S. 1600m G1 to Sacred Falls and Royal Descent.

That performance earned him a Timeform rating of 120 and his Autumn prospects looked bright, but injury forced an end to his career. In only seven career starts, Panzer Division defeated older Group 1 winners Boban, Lucia Valentina and Delectation, highlighting his exceptional talent.

Trainer Paul Messara says, “Panzer Division is close to the perfect thoroughbred horse on conformation and presence, he’s a stunning individual.

“He also had a huge amount of ability and we had high aspirations for him, but his career was cut short by injury in the Hobartville Stakes.”


The Power of Danehill and Mr Prospector Combined

Panzer Division is a magnificent example of the continued strength and success of the Danehill sire-line, through the dominant sire of sires Redoute’s Choice.

Dam Desert Fight was the Champion 2YO of Chile after winning her 2nd start by an astonishing 13 ½ lengths. At her fourth start she took out her first Group 1 by 7 lengths. She returned at three to take out the Chilean equivalent of the Thousand Guineas 1600m (Hipodromo Chile Clasico Mil Guineas) by 6 lengths. In a brief two-start campaign overseas as a 3YO, Desert Fight ran 4th in both the UAE One Thousand Guineas and Listed Lady’s Secret S. at Monmouth Park, USA.

Desert Fight is by Hussonet, a 7-time Champion Sire in Chile before being acquired to stand in Australia, where he sired the 7-time Group 1 winner Weekend Hussler and Blue Diamond S. G1 winner Reaan. Hussonet is building a formidable record as a broodmare sire with 10 Group 1 winners already on his resume, including this season’s dazzling 2YO Extreme Choice (Not A Single Doubt), winner of the Blue Diamond S. G1. Like Panzer Division, Champion South African filly Majmu is also by Redoute’s Choice and out of a Hussonet mare.

Desert Fight’s dam Mozinha was also a top performer, placing in two Group-3 races at three. She is a half-sister to Tigrona, dam of the Champion 2YO colt in Chile, Axel Von Gregory.

StallionDamSireFeed

HUSSONET 2 wins at 2, Aqueduct Allowance, 3d Aqueduct Safe Ground S., L, Count Fleet S., L. Champion Aust. Sire (AEI) in 2007-08. Champion Chilean Sire in 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006. Champion Chilean Sire of 2YOs in 1998, 2002. Champion Chilean Broodmare Sire in 2011. Sire of winners of over $71 million - 96 stakes winners, inc. WILD SPIRIT, MAIL COACH, PERSSONET, (A) GOLD TRAIL, FRANBULO, EAGLE FALLS, MAR DE KARA, PRINTEMPS, PENAMACOR, WEEKEND HUSSLER, etc. Maternal sire of winners of over $32 million - 55 stakes winners, inc. PIPPA, ASCOT PRINCE, ZHOU, MAJMU, ANIMAS, LE KEN, ASHTAR, IL VENEZIANO, FURIA CRUZADA, EXTREME CHOICE.

StallionSireFeed

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1170 progeny to race, 889 winners (75.0%), earnings of over $131 million, 137 stakes winners, 106 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Equal Head of the 2014 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,094,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, Starling S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Soccer 10 H., Egoli Mile, 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1, Presidents Champions Challenge, Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, ¬ 270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC The Age H., Sportingbet H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Ladies Day Vase, Gr.3, Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Summoned S., Gr.3, WW Cockram S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood Park American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m to 2015-16, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Anthony Cullen H., Fairfield RSL Club H., 2d ATC Triscay S., Gr.3, PJ Bell S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m in 2015-16, A$598,390, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m to 2015-16, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Seasons Greetings P., Australian Turf Club H., 2d ATC George Main S., Gr.1-3 times, Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Millie Fox S., Gr.2, Surround S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC AH Beard Toparoa H., Pepsi Max H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Frank Packer P., Gr.3, Skyline S., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m in 2015-16, A$315,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Cove Hotel P., JRA H.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Schweppervescence Cup, Gr.3, Guineas Prelude, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Boronia S., L, Quezette S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m to 2016-17, NZ$378,200, A$63,750, BOP RC Tauranga S., Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Hallmark Yearlings 3YO Mile, Augusta Capital H., New Zealand Herald H., 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m to 2015-16, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC AAMI Vase, Gr.2, Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m to 2015-16, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Eddie the Eagle H., William Hill H., Schweppes H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m in 2015-16, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Corporate Interiors Australia H., Adapt Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Sky High S., L, Royal Parma S., L, 3d STC Furniture One Group H., Fairfield RSL H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 12 wins to 1400m to 2016-17, A$809,016, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Farnley S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, Beaufine S., L, Northam S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m to 2015-16, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC June S., L, Triscay S., L, SCSI H., Altona Electrics H., Tooheys New H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., VRC Chanteclair H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, Brian Beattie H., Daniel Maher H., MRC Hockingstuart P., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

STRAWBERRY BOY (08g, Strawberry Road, Bombay Duck). 9 wins from 1300m to 1600m, A$869,550, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Wayne Wilson S., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, VRC Secondbite Fresh Food Rescue H., MRC Chase Hotel H., ATC Carnes Hill Marketplace H., NSW Tatt's RC Paul Noble Mile H., 2d MRC Moonga S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, L-twice, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Kingston Town S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Festival S., L, MRC BMW H., ATC TAB Royal Randwick H., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m, A$599,345, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Manion Cup, L, City Tattersalls Club Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC GJI Data Intelligence H., Goa Get Noticed H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Breeders' P., L, Australia Day Cup, L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

DYSTOPIA (06f, Luskin Star, Vain). 7 wins to 1300m, A$642,230, VRC GH Mumm S., Gr.3, ATC Triscay S., L, Toy Show H., L, Schweppes H., AJC Numberoneclub.com.au H., ATC Union Hotel H., STC Freeway Hotel Super TAB H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L, AJC Order Your Christmas Fare H., Sharp H., ATC Chifley Financial Services H., Blackwoods Galmet H., Vinery Stud H., STC TAB Number 1 Club H., Inglis BC3 Future Stars Sale H., 3d ATC Theo Marks H., Gr.2, BRC Bright Shadow H., L, MRC Kevin Hayes S., L, STC Myer H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Sapphire S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L.

RED LORD (03g, Zabeel, Noble Bijou). 7 wins from 1400m to 2800m, A$580,765, MRC Naturalism S., Gr.3, STC Parramatta Cup, L, Premier's Cup, L, Merrylands RSL Club H., AJC Guineas Day at Randwick H., VRC Lavazza Long Black H., 2d STC Kingston Town S., Gr.3, VRC Antler Luggage H., 3d South Australian Derby, Gr.1, 4th MRC Sandown Classic, Gr.2, AJC Randwick City S., Gr.3, MRC Coongy H., Gr.3, VRC St Leger, L, MRC Heatherlie H., L, Naturalism S., L.

COUNTERATTACK (12c, Snippets, Vain). 4 wins-1 at 2-to 1350m to 2015-16, A$594,375, BRC Fred Best Classic, Gr.3, ATC Heritage S., L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, ATC TAB Place Multi 2YO H., 2d ATC Theo Marks S., Gr.2, Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Hyland Race Colours 2YO H., TAB Place Multi 2YO P., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, CFMEU West Tradies 2YO P., 4th BRC Champagne Classic, Gr.2, Sires' Produce S., Gr.2.

SCISSOR KICK (11c, Quest for Fame, Niniski). 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$534,075, ATC Up & Coming S., Gr.3, Eskimo Prince S., Gr.3, Rosebud H., L, More Than Ready 2YO H., 2d ATC Golden Rose S., Gr.1, Stan Fox S., Gr.2, 4th ATC All Aged S., Gr.1.

His sire sons include Snitzel (47), Not a Single Doubt (35), Stratum (31), Nadeem (13), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (8), Bradbury's Luck (8), God's Own (7), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Duelled, Time Thief, Mutawaajid, Musket, Elzaam, Delightful Choice, Mearas, etc.

StallionProgenyFeed

StallionProgenyTablesFeed

Commenced stud duties in Australia in 2016
His oldest progeny will be foals in 2017-18


StallionRaceRecordFeed

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
211--A$17,250
3611-A$127,800
Totals:721-A$145,050
At 2 :Illawarra TC Gold Label Thoroughbreds 2YO Maiden H. (1200m)
At 3 :ATC (Randwick) Ming Dynasty H., Gr.3 (1400m beating Shooting to Win and Lady Sharapova), 2d ATC (Kensington) Up & Coming S., Gr.3 (1300m to Scissor Kick and beating Valentia), 4th ATC (Rosehill) Expressway S., Gr.2 (1200m)