Scissor Kick     
 

Overview

The strikingly handsome and very fast Scissor Kick retires to Arrowfield alongside the dominant sire of sires Redoute’s Choice, as his fourth G1 performed son on the Arrowfield roster - after top stallions Not A Single Doubt, Snitzel and Beneteau.

Most significantly, Scissor Kick also hails from the stallion-producing female family of Danehill’s leading European son Dansili, the sire of over 100 Stakeswinners and 19 Group 1 winners.

An impressive 2YO winner, Scissor Kick’s heady spring campaign established him among Australia’s best 3YO colts. He won the ATC Rosebud H. 1200m LR before heading the closest of quinellas with Panzer Division in the ATC Up and Coming S. 1300m G3.

The photo finish went against Scissor Kick at his fifth start, in the ATC Golden Rose S. 1400m G1, but jockey Tye Angland had no doubt about the quality of his widely admired second-placed effort, saying afterwards “He's a real fighter, best horse in the race.”

Scissor Kick’s Autumn 3YO campaign began with success in the ATC Eskimo Prince S. 1200m G3, beating subsequent Group 1 winner Delectation. He then joined Dissident, Wandjina & Chautauqua to complete the top four in the ATC All Aged S. G1, rated Australia’s best 1400-metre race over the past three years.

Trainer Paul Messara says, “A very genuine racehorse with a fantastic temperament, he’s a beautiful horse to work with and was very unlucky not to win a Group One.

“Scissor Kick is a strikingly attractive colt and was always the pick of the mounting yard.”




An Illustrious Female Family

Scissor Kick is a son of Australia’s most dominant sire of sires Redoute’s Choice, and descends from a spectacular female family rich in international Group 1 winners.

Second damn Skiable, a winner herself, produced Joint champion 2YO Colt in Great Britain and multiple G1 placed Three Valleys.

Skiable is a half-sister to the renowned mare Hasili, dam of a world record five Group 1 winners and Champion Sire Dansili. Hasili’s incredible breeding record boasts four Champions: Intercontinental (Danehill) Champion USA Turf Female, Champs Elysees (Danehill) Horse of the Year in Canada, Banks Hill (Danehill) Champion 3YO filly in Europe, Champion 3YO Turf Female in USA and Champion Older Female in GB and Dansili (Danehill) Champion Older Male Miler in France & GB, who is also a very successful sire in Europe.

Notably, like Scissor Kick’s sire Redoute’s Choice, Dansili and four of his Group 1 winning siblings are by Danehill.

Skiable is also a half-sister the mare Dissemble, dam of the multiple G1 winner Leroidesanimaux, who found international acclaim as the sire of Animal Kingdom.

Race Record

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
221--A$33,475
31032-A$500,600
41---0
Totals:1342-A$534,075
At 2 :ATC (Canterbury) More Than Ready 2YO H. (1250m)
At 3 :ATC (Kensington) Up & Coming S., Gr.3 (1300m beating Panzer Division and Valentia), ATC (Rosehill) Eskimo Prince S., Gr.3 (1200m beating Delectation and Harrier Jet), ATC (Randwick) Rosebud H., L (1200m beating Better Land and Inkling), 2d ATC (Rosehill) Golden Rose S., Gr.1 (1400m to Hallowed Crown and beating Shooting to Win), Stan Fox S., Gr.2 (1500m to Shooting to Win and beating Valentia), 4th ATC (Randwick) All Aged S., Gr.1 (1400m)

World Thoroughbred Ranking: 115 (in 2015).

 

Pedigree

REDOUTE'S CHOICE (AUS) DANEHILL (USA) DANZIG (USA) NORTHERN DANCER (CAN) NEARCTIC (CAN)
NATALMA (USA)
PAS DE NOM (USA) ADMIRALS VOYAGE (USA)
PETITIONER (GB)
RAZYANA (USA) HIS MAJESTY (USA) RIBOT (GB)
FLOWER BOWL (USA)
SPRING ADIEU (CAN) BUCKPASSER (USA)
NATALMA (USA)
SHANTHAS CHOICE (AUS) CANNY LAD (AUS) BLETCHINGLY (AUS) BISCAY (AUS)
COOGEE (GB)
JESMOND LASS (AUS) LUNCHTIME (GB)
BEAUTIFUL DREAMER (AUS)
DANCING SHOW (USA) NIJINSKY (CAN) NORTHERN DANCER (CAN)
FLAMING PAGE (CAN)
SHOW LADY (USA) SIR IVOR (USA)
BEST IN SHOW (USA)
BACK PASS (USA) QUEST FOR FAME (GB) RAINBOW QUEST (USA) BLUSHING GROOM (FR) RED GOD (USA)
RUNAWAY BRIDE (GB)
I WILL FOLLOW (USA) HERBAGER (FR)
WHERE YOU LEAD (USA)
ARYENNE (FR) GREEN DANCER (USA) NIJINSKY (CAN)
GREEN VALLEY (FR)
AMERICAINE (FR) CAMBREMONT (FR)
ALORA (FR)
SKIABLE (IRE) NINISKI (USA) NIJINSKY (CAN) NORTHERN DANCER (CAN)
FLAMING PAGE (CAN)
VIRGINIA HILLS (USA) TOM ROLFE (USA)
RIDIN' EASY (USA)
KERALI (GB) HIGH LINE (GB) HIGH HAT (GB)
TIME CALL (GB)
SOOKERA (USA)* ROBERTO (USA)
IRULE (USA)

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1170 progeny to race, 889 winners (75.0%), earnings of over $131 million, 137 stakes winners, 106 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Equal Head of the 2014 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,094,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, Starling S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Soccer 10 H., Egoli Mile, 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1, Presidents Champions Challenge, Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, ¬ 270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC The Age H., Sportingbet H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Ladies Day Vase, Gr.3, Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Summoned S., Gr.3, WW Cockram S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood Park American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m to 2015-16, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Anthony Cullen H., Fairfield RSL Club H., 2d ATC Triscay S., Gr.3, PJ Bell S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m in 2015-16, A$598,390, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m to 2015-16, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Seasons Greetings P., Australian Turf Club H., 2d ATC George Main S., Gr.1-3 times, Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Millie Fox S., Gr.2, Surround S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC AH Beard Toparoa H., Pepsi Max H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Frank Packer P., Gr.3, Skyline S., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m in 2015-16, A$315,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Cove Hotel P., JRA H.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Schweppervescence Cup, Gr.3, Guineas Prelude, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Boronia S., L, Quezette S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m to 2016-17, NZ$378,200, A$63,750, BOP RC Tauranga S., Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Hallmark Yearlings 3YO Mile, Augusta Capital H., New Zealand Herald H., 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m to 2015-16, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC AAMI Vase, Gr.2, Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m to 2015-16, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Eddie the Eagle H., William Hill H., Schweppes H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m in 2015-16, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Corporate Interiors Australia H., Adapt Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Sky High S., L, Royal Parma S., L, 3d STC Furniture One Group H., Fairfield RSL H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 12 wins to 1400m to 2016-17, A$809,016, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Farnley S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, Beaufine S., L, Northam S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m to 2015-16, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC June S., L, Triscay S., L, SCSI H., Altona Electrics H., Tooheys New H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., VRC Chanteclair H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, Brian Beattie H., Daniel Maher H., MRC Hockingstuart P., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

STRAWBERRY BOY (08g, Strawberry Road, Bombay Duck). 9 wins from 1300m to 1600m, A$869,550, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Wayne Wilson S., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, VRC Secondbite Fresh Food Rescue H., MRC Chase Hotel H., ATC Carnes Hill Marketplace H., NSW Tatt's RC Paul Noble Mile H., 2d MRC Moonga S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, L-twice, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Kingston Town S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Festival S., L, MRC BMW H., ATC TAB Royal Randwick H., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m, A$599,345, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Manion Cup, L, City Tattersalls Club Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC GJI Data Intelligence H., Goa Get Noticed H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Breeders' P., L, Australia Day Cup, L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

DYSTOPIA (06f, Luskin Star, Vain). 7 wins to 1300m, A$642,230, VRC GH Mumm S., Gr.3, ATC Triscay S., L, Toy Show H., L, Schweppes H., AJC Numberoneclub.com.au H., ATC Union Hotel H., STC Freeway Hotel Super TAB H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L, AJC Order Your Christmas Fare H., Sharp H., ATC Chifley Financial Services H., Blackwoods Galmet H., Vinery Stud H., STC TAB Number 1 Club H., Inglis BC3 Future Stars Sale H., 3d ATC Theo Marks H., Gr.2, BRC Bright Shadow H., L, MRC Kevin Hayes S., L, STC Myer H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Sapphire S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L.

RED LORD (03g, Zabeel, Noble Bijou). 7 wins from 1400m to 2800m, A$580,765, MRC Naturalism S., Gr.3, STC Parramatta Cup, L, Premier's Cup, L, Merrylands RSL Club H., AJC Guineas Day at Randwick H., VRC Lavazza Long Black H., 2d STC Kingston Town S., Gr.3, VRC Antler Luggage H., 3d South Australian Derby, Gr.1, 4th MRC Sandown Classic, Gr.2, AJC Randwick City S., Gr.3, MRC Coongy H., Gr.3, VRC St Leger, L, MRC Heatherlie H., L, Naturalism S., L.

COUNTERATTACK (12c, Snippets, Vain). 4 wins-1 at 2-to 1350m to 2015-16, A$594,375, BRC Fred Best Classic, Gr.3, ATC Heritage S., L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, ATC TAB Place Multi 2YO H., 2d ATC Theo Marks S., Gr.2, Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Hyland Race Colours 2YO H., TAB Place Multi 2YO P., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, CFMEU West Tradies 2YO P., 4th BRC Champagne Classic, Gr.2, Sires' Produce S., Gr.2.

SCISSOR KICK (11c, Quest for Fame, Niniski). 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$534,075, ATC Up & Coming S., Gr.3, Eskimo Prince S., Gr.3, Rosebud H., L, More Than Ready 2YO H., 2d ATC Golden Rose S., Gr.1, Stan Fox S., Gr.2, 4th ATC All Aged S., Gr.1.

His sire sons include Snitzel (47), Not a Single Doubt (35), Stratum (31), Nadeem (13), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (8), Bradbury's Luck (8), God's Own (7), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Duelled, Time Thief, Mutawaajid, Musket, Elzaam, Delightful Choice, Mearas, etc.

1st Dam

BACK PASS, by Quest for Fame. Winner at 1½m, 3d Epsom Roughwood Mill House S. Half-sister to THREE VALLEYS. Dam of nine foals, seven to race, six winners, inc:-

SCISSOR KICK (c. by Redoute's Choice). Subject horse.

SHARKBITE (c. by Redoute's Choice). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1700m, A$292,000, MRC Lord S., L, VRC Jayco Sprint H., Secondbite P., MRC Toy Show 2YO H., 2d MRC Vain S., L, BTB Australia Directional Drilling H., 3d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Guineas Prelude, Gr.3. Sire.

2nd Dam

Skiable, by Niniski. 4 wins-1 at 2-from 1400m to 1800m, Saint-Cloud Prix du Gazon, 2d Del Mar Matching H., L. Half-sister to ARRIVE (dam of PROMISING LEAD, VISIT), HASILI (dam of BANKS HILL, CACIQUE, CHAMPS ELYSEES, HEAT HAZE, INTERCONTINENTAL, DANSILI, DELUXE), Kid Gloves (dam of TREAT GENTLY), Jiving (dam of EXCUSEZ MOI), Dissemble (dam of LEROIDESANIMAUX, UAPYBO, DISPORT), Kalima (dam of JET AWAY). Dam of 10 foals, 9 to race, 8 winners, inc:-

THREE VALLEYS (Diesis). Joint Champion 2YO Colt in GB in 2003. 5 wins-2 at 2-from 6f to 8½f, £107,234, ¬ 27,602, US$453,357, Del Mar Breeders' Cup H., Gr.2, Royal Ascot Coventry S., Gr.3, Monmouth Oceanport S., Gr.3, 2d Newmarket Dewhurst S., Gr.1, Craven S., Gr.3, 3d Curragh Phoenix S., Gr.1, Hollywood Park Citation H., Gr.1-twice. Sire.

3rd Dam

KERALI, by High Line. Winner at 7f in GB. Half-sister to SO FACTUAL, BOLD FACT, FIELD DANCER, Resooka (dam of THOUSLA ROCK). Dam of 10 foals, 8 to race, 7 winners, inc:-

HASILI (Kahyasi). 4 wins at 2, Nantes Prix des Sablonnets, L, 2d Longchamp Prix des Lilas, L, Maisons-Laffitte Prix Imprudence, L, 4th Evry Prix Ronde de Nuit, L, Toulouse Prix Occitanie, L. 2006 USA Broodmare of the Year. Dam of-

INTERCONTINENTAL (Danehill). Champion Grass Female in USA in 2005. 13 wins-2 at 2-from 1200m to 2000m, £35,200, ¬ 125,270, US$1,863,586, Breeders' Cup Filly & Mare Turf S., Gr.1, Hollywood Park Matriarch S., Gr.1, Belmont Just a Game H., Gr.2, Del Mar Palomar H., Gr.2, Keeneland Galaxy S., Gr.2, Hollywood Park Royal Heroine S., Gr.3, Keeneland Jenny Wiley S., Gr.3-twice, Deauville Prix Amandine, L, 2d Belmont Just a Game H., Gr.3, Santa Anita Senator Ken Maddy H., Gr.3, Maisons-Laffitte Prix de la Cochere, L, 3d The One Thousand Guineas, Gr.1, Del Mar John C Mabee H., Gr.1, Longchamp Grand Criterium, Gr.1, Chantilly Prix de Sandringham, Gr.2. Producer.

CACIQUE (Danehill). 7 wins from 1400m to 2200m, £23,000, ¬ 348,280, US$994,432, Belmont Manhattan H., Gr.1, Man o' War S., Gr.1, Longchamp Prix Daniel Wildenstein, Gr.2, Chantilly Prix du Chemin de Fer du Nord, Gr.3, Prix Daphnis, Gr.3, Longchamp Prix du Vert Galant, Saint-Cloud Prix Sica Boy, 2d Churchill Downs Turf Classic S., Gr.1, Arlington Million S., Gr.1, Monmouth United Nations S., Gr.1, Chantilly Prix Jean Prat, Gr.1, Longchamp Grand Prix de Paris, Gr.1, 3d Longchamp Prix d'Ispahan, Gr.1, 4th Santa Anita Frank E Kilroe Mile H., Gr.1, York International S., Gr.1. Sire.

HEAT HAZE (Green Desert). 7 wins from 1300m to 1900m, ¬ 50,960, US$1,135,660, Hollywood Park Matriarch S., Gr.1, Arlington Park Beverly D S., Gr.1, Churchill Downs Citgo Distaff Turf Mile S., Gr.3, Santa Anita Las Cienegas H., Gr.3, Maisons-Laffitte Prix Coronation, L, Chantilly Prix des Fontaines, 2d Saratoga Diana H., Gr.1, Longchamp Prix du Bois Rouaud, 3d Belmont Flower Bowl S., Gr.1, Deauville Prix de la Calonne, L, 4th Breeders' Cup Filly & Mare Turf S., Gr.1. Producer.

CHAMPS ELYSEES (Danehill). Horse of the Year in Canada in 2009. Champion Turf Male in Canada in 2009. 6 wins from 1700m to 2400m, ¬ 202,774, US$2,568,731, Hollywood Turf Cup, Gr.1, Woodbine Northern Dancer Turf S., Gr.1, Canadian International S., Gr.1, Santa Anita San Marcos S., Gr.2, Longchamp Prix d'Hedouville, Gr.3, 2d Hollywood Turf Cup, Gr.1, Santa Anita H., Gr.1, Milan Gran Premio del Jockey Club, Gr.1, Hollywood Park Jim Murray Memorial H., Gr.2, Woodbine Sky Classic S., Gr.2, Longchamp Prix Maurice de Nieuil, Gr.2, 3d Santa Anita H., Gr.1, Woodbine Canadian International S., Gr.1, Nijinsky S., Gr.2, Grand Prix de Deauville, Gr.2. Sire.

BANKS HILL (Danehill). Champion 3YO Filly in Europe in 2001. Top filly on The 2001 International 3YO Classification. Champion Grass Female in USA in 2001. Champion 3YO Filly in France & GB in 2001 (Intermediate). Champion Older Female Miler in France in 2002. Champion Older Female in GB in 2002 (Intermediate). 5 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, £184,100, ¬ 285,715, 895,960fr., US$1,068,800, Breeders' Cup Filly & Mare Turf S., Gr.1, Royal Ascot Coronation S., Gr.1, Deauville Prix Jacques Le Marois, Gr.1, Chantilly Prix de Sandringham, Gr.2, Maisons-Laffitte Prix Pearl Cap, 2d Breeders' Cup Filly & Mare Turf S., Gr.1, Prix du Moulin de Longchamp, Gr.1-twice, Longchamp Poule d'Essai des Pouliches, Gr.1, Deauville Prix Jacques Le Marois, Gr.1, 3d Royal Ascot Prince of Wales's S., Gr.1, Santa Anita Yellow Ribbon S., Gr.1, Longchamp Prix d'Ispahan, Gr.1, 4th Hollywood Park Matriarch S., Gr.1, Chantilly Prix d'Angerville, L. Dam of-

ROMANTICA (Galileo). 4 wins at 1600m, 2000m, ¬ 318,200, US$367,500, Deauville Prix Jean Romanet, Gr.1, Prix de la Nonette, Gr.2, Chantilly Prix Allez France, Gr.3, Saint-Cloud Prix Double Rose, 2d Breeders' Cup Filly & Mare Turf, Gr.1, Chantilly Prix Chloe, Gr.3, Deauville Prix de Psyche, Gr.3, 3d Saint-Cloud Prix Corrida, Gr.2, Longchamp Prix de la Michodiere, 4th Keeneland Bewitch S., Gr.3.

IDEAL WORLD (Kingmambo). 4 wins from 1950m to 2500m, ¬ 165,200, Compiegne Prix Pelleas, L, Deauville Prix de Reux, L, Saint-Cloud Prix Phil Drake, 2d Longchamp Prix Niel, Gr.2. Sire.

DANSILI (Danehill). Champion Older Male Miler in France in 2000. Joint Champion Older Male Miler in GB in 2000. 5 wins-1 at 2-at 1600m, £88,100, 1,770,490fr., US$140,400, Saint-Cloud Prix du Muguet, Gr.2, Prix Edmond Blanc, Gr.3, Deauville Prix Messidor, Gr.3, Chantilly Prix du Labyrinthe, 2d Goodwood Sussex S., Gr.1, Longchamp Prix de la Foret, Gr.1, Poule d'Essai des Poulains, Gr.1, Royal Ascot Queen Anne S., Gr.2, 3d Breeders' Cup Mile S., Gr.1, Prix du Moulin de Longchamp, Gr.1, Deauville Prix Jacques Le Marois, Gr.1. Champion sire.

DELUXE (Storm Cat). 4 wins-1 at 2-from 1600m to 2100m, ¬ 156,830, US$91,775, Churchill Downs Cardinal H., Gr.3, Longchamp Prix de Liancourt, L, Chantilly Prix de l'Aunette, Longchamp Prix de la Grange Aux Belles, 2d Longchamp Prix Saint-Alary, Gr.1, Saratoga Paris Opera S., L, 4th Chantilly Prix de Diane, Gr.1.

ARRIVE (Kahyasi). 3 wins from 1¼m to 15f, Newmarket Bahrain Trophy, L. Broodmare of the Year in GB in 2008. Dam of-

PROMISING LEAD (Danehill). Champion Older Female in GB & Ireland in 2008 (Intermediate). 4 wins from 7f to 10½f, £64,505, ¬ 207,139, Curragh Pretty Polly S., Gr.1, York Middleton S., Gr.3, Salisbury Upavon S., L, Newbury Bridget S., 2d Longchamp Prix de l'Opera, Gr.1, York Michael Seely Memorial S., L, 4th Newcastle Hoppings S., L. Producer.

VISIT (Oasis Dream). 2 wins-1 at 2-at 6f, 7f, £95,926, US$579,472, Ascot Princess Margaret S., Gr.3, 2d Hollywood Park Gamely S., Gr.1, Oak Tree Yellow Ribbon S., Gr.1, 3d Hollywood Park Matriarch S., Gr.1, Newmarket Sun Chariot S., Gr.1, Breeders' Cup Filly & Mare Turf S., Gr.1, Santa Anita Santa Ana H., Gr.2. Dam of-

WESTERN RESERVE (Indian Charlie). 4 wins from 1m to 8½f to 2016, Fair Grounds Buddy Diliberto Memorial S., L, Newmarket Bet365 Mile, 3d Kentucky Downs Old Friends S., L, 4th Woodbine Autumn S., Gr.2.

Revered. Winner at 2, Newmarket Bet365 2YO S., 2d Sandown Coral TV H. Dam of-

COMMEMORATIVE (Zamindar). 2 wins at 2, Newmarket Autumn S., Gr.3, Doncaster DFS 2YO S., 4th Sandown Classic Trial, Gr.3.

Kid Gloves. Winner at 2000m, 3d Maisons-Laffitte Prix Galatee. Dam of-

TREAT GENTLY (Cape Cross). 5 wins from 1700m to 2400m, ¬ 138,175, US$333,010, Belmont Sheepshead Bay S., Gr.2, Saint-Cloud Prix de Malleret, Gr.2, Delaware Park Robert G Dick Memorial H., Gr.3, Longchamp Prix de Trevise, 2d Santa Anita San Gorgonio H., Gr.2, Chantilly Prix de Royaumont, Gr.3, Deauville Prix de la Nonette, Gr.3, Longchamp Prix du Casino Barriere de Cassis, 4th Hollywood Turf Cup, Gr.1, Belmont Joe Hirsch Turf Classic S., Gr.1, Longchamp Prix de l'Opera, Gr.1.

Jiving. Placed at 2 in GB. Dam of-

EXCUSEZ MOI (Fusaichi Pegasus). 6 wins to 7¼f, £166,332, 2,500Dhs, Lingfield Cleves S., L, 2d Newbury World Trophy, Gr.3, Haydock Spring Trophy, L, Leicester Leicestershire S., L, 3d Epsom Surrey S., L.

Kalima. Unraced. Dam of-

JET AWAY (Cape Cross). 8 wins from 1600m to 2100m, £84,460, A$322,750, MRC Easter Cup, Gr.3, Goodwood Festival S., L, Sandown Guy Salmon H., York Garbutt & Elliott S., 2d Haydock Rose of Lancaster S., Gr.3, Goodwood Tapster S., L, 3d Pontefract Castle S., L.

Dissemble. Unraced. Dam of-

LEROIDESANIMAUX (Candy Stripes). Champion Grass Male in USA in 2005. 9 wins-1 at 2-from 1300m to 1700m, US$1,650,900, R$7,477 in U.S.A., Canada and Brazil, Hollywood Park Citation H., Gr.1, Santa Anita Frank E Kilroe Mile H., Gr.1, Woodbine Atto Mile S., Gr.1, Saratoga Fourstardave H., Gr.2, Hollywood Park Inglewood H., Gr.3, Santa Anita Morvich H., Gr.3, Allowance, 2d Breeders' Cup Mile S., Gr.1, Gavea G.P. Associacao Brasileira dos Criadores, Gr.1. Sire.

UAPYBO (Blush Rambler). 2 wins at 1600m in Brazil, Cidade Jardim G.P. Sao Paulo, Gr.1, 3d Cidade Jardim G.P. Derby Paulista, Gr.1. Sire.

DISPORT (Blue Stag). 6 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m in Brazil, Cidade Jardim Classico Henrique de Toledo Lara, Gr.3.

Sunday, July 31, 2016
From every angle, the 2015/16 Australian season has been spectacular for Arrowfield's powerhouse stallion roster... ... Read More

Latest News

Monday, August 08, 2016
Spring in the Hunter Valley heralds the busiest time of the year, and a wonderful opportunity to inspect Arrowfield's exceptional line-up of stallions...

Sunday, July 31, 2016
From every angle, the 2015/16 Australian season has been spectacular for Arrowfield's powerhouse stallion roster...

Monday, July 18, 2016
Danehill fulfilled Arowfield's early ambitions and now his best sire son joins the Australian assault on Europe's First Season Sires' premierships...

Monday, June 20, 2016
Arrowfield's freshman sire Scissor Kick will shuttle to leading French stud Haras d’Etreham for the 2017 Northern Hemisphere season...

Wednesday, April 13, 2016
Champion Sire Redoute’s Choice and his sons Snitzel and Not A Single Doubt head the 2016 Arrowfield Roster in the wake of their outstanding racetrack and sales results this season....

Monday, March 14, 2016
Arrowfield Stud has today announced a multiple Group 1-winning sprinter-miler and two Group-winning sons of Redoute's Choice for its 2016 Stallion Roster...
News here.
ScissorKick-02272016-5253 ScissorKick-02272016-5253
ScissorKick-20140723-8317 ScissorKick-20140723-8317
ScissorKick-WilliamsCraig-02182016-9371 ScissorKick-WilliamsCraig-02182016-9371
ScissorKick-AnglandTye-05092015-7835 ScissorKick-AnglandTye-05092015-7835
ScissorKick-20150207-2005 ScissorKick-20150207-2005
 
 

Bloodstock Manager

M +61 (0) 408 583 888
jfreyer@arrowfield.com.au

Bloodstock Sales & Nominations

M +61 (0) 421 080 021
sally@arrowfield.com.au

Bloodstock & Pedigree Analyst

M +61 (0) 408 667 876
pjenkins@arrowfield.com.au
  • Submit A Mare or Plan A Mating

Should you require a specific mating plan for your mare please complete the following form. An Arrowfield pedigree analyst will prepare the plan and be in contact with you to discuss its outcomes.

required

General Information - Please do not enter any links or the form will not be processed.
Pick Addressee:
Name:
Email:
Phone:
Fax:
Organization:
Street Address:
City / Suburb
Postcode
Country:
Comments:
Stallion(s) of interest:

Animal Kingdom
Dundeel
Maurice (JPN)
Mikki Isle (JPN)
Not A Single Doubt
Olympic Glory (IRE)
Panzer Division


Real Impact
Redoute's Choice
Scissor Kick
Shalaa
Smart Missile
Snitzel
Mares For Consideration/Analysis
Mare Name: YOB:
Mare Name: YOB:
Mare Name: YOB:
Mare Name: YOB:
Mare Name: YOB:
Comments/Additional Mares:

Please Enter Text Exactly as Shown

Leave this empty:




Scissor Kick

  • Redoute's Choice
  • Back Pass
  • Quest for Fame
  • AUS
  • Stallion
  • Bay
  • 2011

The strikingly handsome and very fast Scissor Kick retires to Arrowfield alongside the dominant sire of sires Redoute’s Choice, as his fourth G1 performed son on the Arrowfield roster - after top stallions Not A Single Doubt, Snitzel and Beneteau.

Most significantly, Scissor Kick also hails from the stallion-producing female family of Danehill’s leading European son Dansili, the sire of over 100 Stakeswinners and 19 Group 1 winners.

An impressive 2YO winner, Scissor Kick’s heady spring campaign established him among Australia’s best 3YO colts. He won the ATC Rosebud H. 1200m LR before heading the closest of quinellas with Panzer Division in the ATC Up and Coming S. 1300m G3.

The photo finish went against Scissor Kick at his fifth start, in the ATC Golden Rose S. 1400m G1, but jockey Tye Angland had no doubt about the quality of his widely admired second-placed effort, saying afterwards “He's a real fighter, best horse in the race.”

Scissor Kick’s Autumn 3YO campaign began with success in the ATC Eskimo Prince S. 1200m G3, beating subsequent Group 1 winner Delectation. He then joined Dissident, Wandjina & Chautauqua to complete the top four in the ATC All Aged S. G1, rated Australia’s best 1400-metre race over the past three years.

Trainer Paul Messara says, “A very genuine racehorse with a fantastic temperament, he’s a beautiful horse to work with and was very unlucky not to win a Group One.

“Scissor Kick is a strikingly attractive colt and was always the pick of the mounting yard.”




An Illustrious Female Family

Scissor Kick is a son of Australia’s most dominant sire of sires Redoute’s Choice, and descends from a spectacular female family rich in international Group 1 winners.

Second damn Skiable, a winner herself, produced Joint champion 2YO Colt in Great Britain and multiple G1 placed Three Valleys.

Skiable is a half-sister to the renowned mare Hasili, dam of a world record five Group 1 winners and Champion Sire Dansili. Hasili’s incredible breeding record boasts four Champions: Intercontinental (Danehill) Champion USA Turf Female, Champs Elysees (Danehill) Horse of the Year in Canada, Banks Hill (Danehill) Champion 3YO filly in Europe, Champion 3YO Turf Female in USA and Champion Older Female in GB and Dansili (Danehill) Champion Older Male Miler in France & GB, who is also a very successful sire in Europe.

Notably, like Scissor Kick’s sire Redoute’s Choice, Dansili and four of his Group 1 winning siblings are by Danehill.

Skiable is also a half-sister the mare Dissemble, dam of the multiple G1 winner Leroidesanimaux, who found international acclaim as the sire of Animal Kingdom.

StallionDamSireFeed

QUEST FOR FAME 5 wins from 1¼m to 1½m, £454,801, US$1,054,950, The Derby, Gr.1, Hollywood Turf H., Gr.1, Santa Anita San Luis Obispo H., Gr.2, Allowance Race, 2d York International S., Gr.1, Chester Vase, Gr.3, Kempton September S., Gr.3, 3d Breeders' Cup Turf S., Gr.1-twice, Hollywood Turf Cup, Gr.1, Santa Anita San Luis Rey S., Gr.1. Sire of winners of over $47 million - 43 stakes winners, inc. VISCOUNT, TRIBUTES, SARRERA, DRACULA, UNWORLDLY, DE BEERS, FAMOUS DIGGER, HOCKNEY, SEA BATTLE, HIGH PRAISE, etc. Maternal sire of winners of over $63 million - 54 stakes winners, inc. SKILLED, EREWHON, TAVISTOCK, AFRICAN ROSE, NORZITA, COMPLACENT, LAMASERY, AMBIDEXTER, DEFERENTIAL, FAMOUS NAME.

StallionSireFeed

REDOUTE'S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1170 progeny to race, 889 winners (75.0%), earnings of over $131 million, 137 stakes winners, 106 stakes placegetters, inc.




MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler's Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Equal Head of the 2014 World Thoroughbred Rankings (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,094,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, VRC Oaks, Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt's RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Ruffian S., L, Starling S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, ATC Apollo S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d AJC All Aged S., Gr.1, ATC Queen of the Turf S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th AJC Flight S., Gr.1, ATC All Aged S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Soccer 10 H., Egoli Mile, 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Greyville Daily News 2000 S., Gr.1, Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1, Presidents Champions Challenge, Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires' Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, L, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING'S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, ¬ 270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., L, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC The Age H., Sportingbet H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Ladies Day Vase, Gr.3, Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let's Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC Summoned S., Gr.3, WW Cockram S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d VRC Oaks, Gr.1, Hollywood Park American Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don't Say Halo). 6 wins to 1500m to 2015-16, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Anthony Cullen H., Fairfield RSL Club H., 2d ATC Triscay S., Gr.3, PJ Bell S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m in 2015-16, A$598,390, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman's S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m to 2015-16, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Seasons Greetings P., Australian Turf Club H., 2d ATC George Main S., Gr.1-3 times, Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Queen Elizabeth S., Gr.1, NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Millie Fox S., Gr.2, Surround S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt's RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE'S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC AH Beard Toparoa H., Pepsi Max H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Frank Packer P., Gr.3, Skyline S., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt's RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory's Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don't Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m in 2015-16, A$315,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Cove Hotel P., JRA H.

GOD'S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Schweppervescence Cup, Gr.3, Guineas Prelude, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Boronia S., L, Quezette S., L, 4th Qld Tatt's RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m to 2016-17, NZ$378,200, A$63,750, BOP RC Tauranga S., Gr.2, Cambridge JC Travis S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Hallmark Yearlings 3YO Mile, Augusta Capital H., New Zealand Herald H., 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders' S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, AJC Canonbury S., L, VRC Poseidon S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Greyville Astrapak H., Gr.2, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m to 2015-16, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, ATC Maroubra 2YO H., VRC Momentum Energy Trophy H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Tristarc S., Gr.2, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO'S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt's RC Vili's H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC AAMI Vase, Gr.2, Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie's Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato' Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m to 2015-16, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Eddie the Eagle H., William Hill H., Schweppes H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, Act for Kids H., MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th BTC Cup, Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m in 2015-16, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN' (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Corporate Interiors Australia H., Adapt Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Sky High S., L, Royal Parma S., L, 3d STC Furniture One Group H., Fairfield RSL H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA'S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory's Jester). 12 wins to 1400m to 2016-17, A$809,016, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Farnley S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, Beaufine S., L, Northam S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders' S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE'S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m to 2015-16, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC June S., L, Triscay S., L, SCSI H., Altona Electrics H., Tooheys New H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., VRC Chanteclair H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, Brian Beattie H., Daniel Maher H., MRC Hockingstuart P., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

STRAWBERRY BOY (08g, Strawberry Road, Bombay Duck). 9 wins from 1300m to 1600m, A$869,550, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Wayne Wilson S., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, VRC Secondbite Fresh Food Rescue H., MRC Chase Hotel H., ATC Carnes Hill Marketplace H., NSW Tatt's RC Paul Noble Mile H., 2d MRC Moonga S., Gr.3, Newcastle JC Newmarket H., Gr.3, GCTC Magic Millions Cup, L-twice, 3d ATC Villiers S., Gr.2, Kingston Town S., Gr.3, Colin Stephen H., Gr.3, Festival S., L, MRC BMW H., ATC TAB Royal Randwick H., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.

BID SPOTTER (05g, Sir Tristram, Diesis). 9 wins from 1500m to 2400m, A$599,345, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Manion Cup, L, City Tattersalls Club Cup, L, AJC Secret Savings H., BRC GJI Data Intelligence H., Goa Get Noticed H., AJC SCCF K Callander Fellowship H., STC Hyland Race Colours H., 2d STC Frank Underwood Cup, L, BRC Rochele Painting H., 3d AJC Breeders' P., L, Australia Day Cup, L, GCTC Magic Millions Stayers Cup.

DYSTOPIA (06f, Luskin Star, Vain). 7 wins to 1300m, A$642,230, VRC GH Mumm S., Gr.3, ATC Triscay S., L, Toy Show H., L, Schweppes H., AJC Numberoneclub.com.au H., ATC Union Hotel H., STC Freeway Hotel Super TAB H., 2d ATC Premiere S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L, AJC Order Your Christmas Fare H., Sharp H., ATC Chifley Financial Services H., Blackwoods Galmet H., Vinery Stud H., STC TAB Number 1 Club H., Inglis BC3 Future Stars Sale H., 3d ATC Theo Marks H., Gr.2, BRC Bright Shadow H., L, MRC Kevin Hayes S., L, STC Myer H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, Sapphire S., Gr.2, VRC GH Mumm S., L.

RED LORD (03g, Zabeel, Noble Bijou). 7 wins from 1400m to 2800m, A$580,765, MRC Naturalism S., Gr.3, STC Parramatta Cup, L, Premier's Cup, L, Merrylands RSL Club H., AJC Guineas Day at Randwick H., VRC Lavazza Long Black H., 2d STC Kingston Town S., Gr.3, VRC Antler Luggage H., 3d South Australian Derby, Gr.1, 4th MRC Sandown Classic, Gr.2, AJC Randwick City S., Gr.3, MRC Coongy H., Gr.3, VRC St Leger, L, MRC Heatherlie H., L, Naturalism S., L.

COUNTERATTACK (12c, Snippets, Vain). 4 wins-1 at 2-to 1350m to 2015-16, A$594,375, BRC Fred Best Classic, Gr.3, ATC Heritage S., L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, ATC TAB Place Multi 2YO H., 2d ATC Theo Marks S., Gr.2, Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Hyland Race Colours 2YO H., TAB Place Multi 2YO P., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, CFMEU West Tradies 2YO P., 4th BRC Champagne Classic, Gr.2, Sires' Produce S., Gr.2.

SCISSOR KICK (11c, Quest for Fame, Niniski). 4 wins-1 at 2-to 1300m, A$534,075, ATC Up & Coming S., Gr.3, Eskimo Prince S., Gr.3, Rosebud H., L, More Than Ready 2YO H., 2d ATC Golden Rose S., Gr.1, Stan Fox S., Gr.2, 4th ATC All Aged S., Gr.1.

His sire sons include Snitzel (47), Not a Single Doubt (35), Stratum (31), Nadeem (13), Beneteau (10), Fast 'n' Famous (8), Bradbury's Luck (8), God's Own (7), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Duelled, Time Thief, Mutawaajid, Musket, Elzaam, Delightful Choice, Mearas, etc.

StallionProgenyFeed

StallionProgenyTablesFeed

Commenced stud duties in Australia in 2016France in 2017
His oldest progeny will be foals in 2017-18


StallionRaceRecordFeed

(in Australia)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
221--A$33,475
31032-A$500,600
41---0
Totals:1342-A$534,075
At 2 :ATC (Canterbury) More Than Ready 2YO H. (1250m)
At 3 :ATC (Kensington) Up & Coming S., Gr.3 (1300m beating Panzer Division and Valentia), ATC (Rosehill) Eskimo Prince S., Gr.3 (1200m beating Delectation and Harrier Jet), ATC (Randwick) Rosebud H., L (1200m beating Better Land and Inkling), 2d ATC (Rosehill) Golden Rose S., Gr.1 (1400m to Hallowed Crown and beating Shooting to Win), Stan Fox S., Gr.2 (1500m to Shooting to Win and beating Valentia), 4th ATC (Randwick) All Aged S., Gr.1 (1400m)

World Thoroughbred Ranking: 115 (in 2015).